قاب – چهار چوب ترکیه ایرانی تاریخی ایرانی

قاب – چهار چوب: ترکیه ایرانی تاریخی ایرانی یونسکو کشور ترکیه آثار تاریخی اخبار فرهنگی و هنری

چند روز قبل، تصویر عجیبی در اینترنت دست به دست شد که زیاد ایرانی ها را حیرت زده کرد. تصویر مجسمه ای از ابوعلی سینا، حکیم و فیلسوف بزرگ ایرانی در یکی از بیمارستا

سرقت مفاخر!

سرقت مفاخر!

عبارات مهم : ترکیه

چند روز قبل، تصویر عجیبی در اینترنت دست به دست شد که زیاد ایرانی ها را حیرت زده کرد. تصویر مجسمه ای از ابوعلی سینا، حکیم و فیلسوف بزرگ ایرانی در یکی از بیمارستان های زیرمجموعه دانشگاهی در ترکیه که به عنوانِ یک حکیم ترک زبان معرفی شده است بود! این تصویر که بوعلی سینا را حکیم، دانشمند، فیلسوف و شاعر ترکیه ای معرفی می کرد، در حالی در شبکه های مجازی دست به دست می شود که بررسی ها نشان می دهد از وقوع چنین رخدادی در شهر آنکارا و کشور ترکیه، سال ها می گذرد و حالا به مدد اینترنت است که مردم و مسئولان کشور عزیزمان ایران در جریان آن قرار گرفته اند.

سرقت مفاخر!

هرچند حدود پنج سال قبل هم، شبکه «تی آر تی» ترکیه در برنامه ای تحت عنوان «شخصیت های ماندگار ترک در تاریخ» ابوریحان بیرونی، فارابی و ابن سینا را زاده آن کشور و از مشاهیر ترکیه معرفی کرد. جالب این که علاوه بر ترکیه، کشور ازبکستان هم ابن سینا را ازبک می خواند و چندی قبل، شبکه انگلیسی بی بی سی نیز در یکی از برنامه هایش، از عنوان «دانشمند عرب» جهت ابن سینا استفاده کرد. این ها همه در حالی است که مرور زندگی نامه این دانشمند بزرگ ایرانی، ثابت می کند او به گواه تاریخ، هیچ ارتباطی به این کشورها ندارد. حکیم ابوعلی سینا در سال 980 میلادی در بخارا متولد شد و پدرش از صاحب منصبان حکومت سامانیان بود که البته اصالتی بخارایی نداشت و زاده شهر بلخ بود.

هر دو شهر بخارا و بلخ در آن تاریخ، جزو قلمرو جغرافیایی کشور عزیزمان ایران و در هر دو، زبان فارسی فراگیر بود و به همین علت نمی توان ایرانی و فارسی زبان بودن ابن سینا را انکار کرد. اگرچه او بیش از 450 کتاب نوشته که زیاد آن ها به زبان عربی هست، ولی بیش از 30 کتاب هم به زبان فارسی دارد و علت نوشتن زیاد کتاب هایش به زبان عربی، حاکم بودن این زبان در قلمروهای اسلامیِ آن وقت بوده هست. اکنون و با همه اسناد تاریخی روشنی که نشان می دهد این دانشمند بزرگ، ایرانی تبار و فارسی زبان بوده، اقدام ترک ها در راه اندازی چنین مجسمه ای بسیار عجیب است و ماجرا هنگامی که مهم تر می شود که بدانیم ترکیه، یکی از مدعیان جدی مالکیتِ ابوعلی سینا به عنوان یکی از میراث های معنوی و ناملموس این کشور و پیگیر ثبت این صورت به نامِ ترکیه، در فهرست جهانیِ یونسکو است.

چند روز قبل، تصویر عجیبی در اینترنت دست به دست شد که زیاد ایرانی ها را حیرت زده کرد. تصویر مجسمه ای از ابوعلی سینا، حکیم و فیلسوف بزرگ ایرانی در یکی از بیمارستا

ثبت میراث ملموس و ناملموس
شرکت علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد را به طور خلاصه «یونسکو» می نامند. یونسکو در سال 1945 میلادی تاسیس شد و یکی از موسسات وابسته به شرکت ملل هست. این شرکت با نشانه کمک به صلح و امنیت دنیا تشکیل شده است هست. آن هم به شکلِ یک همکاری بین المللی در زمینه های آموزشی، فرهنگی و تربیتی. مفاهیمی که بر اساس منشور حقوق بشر قرار است باعث زیاد کردن احترام به عدالت و قانون مداری شود.195 کشور دنیا از جمله ایران، عضو یونسکو هستند و مقر مهم این شرکت در پاریس، واقع در کشور فرانسه هست. بخش میراث جهانی یونسکو، هرسال مجموعه ای از مکان های تاریخی و طبیعی یا مفاهیم معنوی را به وسیله کمیته ای، برمی گزیند و در فهرست میراث جهانی قرار می دهد. بعضی آثار، جزو «میراث ملموس» هستند؛ مثل آثار و اماکن تاریخی یا طبیعی و بعضی هم جزو «میراث ناملموس یا معنوی» مثل رسم و رسوم، هنر، آداب خاص و متفاوت و حتی چهره های تاثیرگذار تاریخی. با ثبت یک اثر در فهرست میراث جهانی یونسکو، توجه و حمایت های جهانی به سوی اثرِ ثبت شده است معطوف می شود. آثاری که در این فهرست قرار می گیرند، بر اساس کنوانسیون حفاظت از میراث جهانی، متعلق به تمام انسان های زمین، فارغ از نژاد، مذهب و ملیت خاص محسوب می شوند و دولت ها موظف به حفظ و نگهداری این آثار هستند. بر پایه این کنوانسیون، کشورهای عضو یونسکو می توانند آثار تاریخی، طبیعی و فرهنگی کشور خود یا مفاهیم و چهره های معنوی سرزمین شان را نامزد ثبت به عنوان میراث جهانی کنند. حفاظت از این آثار پس از ثبت در عین باقی ماندن در حیطه حاکمیت کشور مربوط، به عهده تمام کشورهای عضو خواهد بود.

این هویت ماست
بد نیست بدانید ادعای ترکیه راجع به ابوعلی سینا، اتفاق استثنایی و تازه ای نیست و در یک دهه اخیر، دعواهای زیادی بر سر مالکیت بعضی میراث معنوی و چهره های تاریخی، میان کشور عزیزمان ایران و کشورهای دیگر درگرفته هست؛ به طور خاص از هنگامی که شرکت جهانی یونسکو تصمیم گرفت میراث معنوی را هم در فهرست جهانی خود قرار دهد، یعنی سال 2006 میلادی. و بعضی از این دعواها تا جایی پیش رفت که تعدادی از این آثار و شخصیت ها، به عنوان میراث یکسان به ثبت رسید و حتی بعضی کشورها توانستند آن ها را به نام خود ثبت کنند. در ادامه، ضمن مرور فهرست وار بعضی از مهم ترینِ این آثار و چهره ها، بد نیست به مسئولانِ میراث فرهنگی کشورمان یادآور شویم تک تکِ این میراث، بخش های مهمی از پازل تاریخ و ملیت ما هستند که هویت مان را شکل داده اند. ای کاش در حفظ و حراست و ثبت و نگهداری شان، دلسوزتر و پرتلاش تر باشیم.

روزنامه خراسان

واژه های کلیدی: ترکیه | ایرانی | تاریخی | ایرانی | یونسکو | کشور ترکیه | آثار تاریخی | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog